Шановні читачі! До 150-ліття видатного українського музейника, науковці, громадського діяча Миколи Біляшівського ми підготували переклад унікальної праці ювіляра – англомовної “The Peasant Art of Ukraine”, що вийшла у 1912 році в Лондоні у видавництві часопису “The Studio”: «Микола Біляшівський. Українське народне мистецтво».
Книга вийшла в українсько-англійськуому варіанті, містить передмову доктора мистецтвознавства Михайла Селівачова, а також ілюстративний додаток, що пубілкується вперше.
Напередодні 150-річчя від народження академіка Миколи Федотовича Біляшівського (12 жовтня 1867 — 21 квітня 1926) ми не перестаємо дивуватись, як багато вдалося зробити
йому за неповні 59 років життя на ниві археології й історії, мистецтвознавства,
музейництва й охорони пам’яток, етнографії та фольклористики. Крім того — ще й діяльність організаційна, видавничо-редакторська, політична, просвітницька.
Надзвичайно широкий діапазон зацікавлень був властивий майбутньому вченому ще зі студентських літ, коли він упродовж 1885–1893 років навчався на правничому та природничому факультетах Київського, Новоросійського (в Одесі) та Московського університетів.
У своїй власноручно написаній автобіографії Микола Федотович зазначив, що
1892 року «поступив вільним слухачем у Московський університет на природничий факультет, де спеціально займався у професора Д. Анучіна антропологією».
Паралельно — слухав лекції з історії, мистецтвознавства, з кінця 1880-х брав
участь у археологічних розкопках під керівництвом улюбленого вчителя Володимира Антоновича, згодом проводив їх і самостійно.
В цей іще студентський період опублікована книга М. Біляшівського «Монетные клады Киевской губернии» (1889 р., нумізматикою він захоплювався з 14-літнього віку), а пізніше — чимало статей у «Древностях» (видання Московського археологічного товариства), «Трудах» всеросійських археологічних з’їздів, «Записках Наукового товариства ім. Тараса Шевченка» у Львові, Києві та в інших наукових виданнях. На початку 1890-х він працював у Київському суді, в архівах Варшави та Москви, бібліотекарем Київського політехнічного інституту.
У 1895–1898 роках Микола Федотович, на запрошення свого варшавського
приятеля барона Ф. Р. Штейнгеля, очолював організацію чи не першого на Волині
приватного краєзнавчого музею в маєтку Федора Рудольфовича в селі Городок біля
міста Рівне. Цей досвід придався, коли 1902 року М. Біляшівського призначили
директором новоствореного (1899 р.) Київського Музею Старожитностей і Мистецтв (освячений 1904 року з офіційною назвою «Київський Художньо-Промисловий і Науковий Музей Імператора Миколая Александровича»), яким він керував понад 20 літ — до 1924 року